Fakta
Inspelat i Philharmonie de Paris och ett och ett halvt år efter att han släppt sitt magnum opus ”Music For Animals”, som PopMatters beskrev som ”ett musikaliskt vattenfall av monumentala proportioner”, delar Nils Frahm ett nytt livealbum via sitt eget skivbolag LEITER. Det följer en tradition: 2013 kom ”Spaces”, ett Pitchfork Album of the Year som spelades in under konserter under de föregående 18 månaderna, och 2020 kom ”Tripping With Nils Frahm”, som också släpptes som film. ”Paris” är ändå Frahms första livealbum från en enda kväll, den 21 mars 2024, och innehåller tio låtar på totalt 84 minuter.
Frahms liveframträdanden har alltid varit kända för att utveckla hans studioinspelningar, och ”Paris” är inget undantag. Med utgångspunkt i hans omfattande katalog omarbetar den tyske kompositören och producenten låtar från flera album, och lägger dessutom till det helt nya, lyxiga och märkligt fängslande ”Opera” på låtlistan.
När han lämnar scenen under samma jublande jubel som välkomnade honom från början, gör ”Paris” det tydligt varför han varit så efterfrågad. Han har bokats, ofta för flera kvällar i rad, i salonger runt om i världen, bland annat Sydneys Opera House, Barbican i London och LA:s Orpheum Theatre. The LA Times skrev just: ”Att se honom arbeta, och höra publiken reagera, är lite som att se en idrottsman på toppen av sin form.” Förvänta dig inget mindre av Nils Frahm på ”Paris”, ett viktigt dokument över denna geniale, begåvade musikers oändliga jakt efter nya perspektiv.
| Artist: | Nils Frahm |
| Enheter i förpackning: | 2 st |
| Label: | LEITER |
| Lev. Artnr.: | LTR046 |
| Media: | LP |
| Releasedatum: | 2024-12-06 |
| Streckkod: | 4066004674575 |
- 1. Prolog (Paris)
- 2. Right Right Right (Paris)
- 3. Briefly (Paris)
- 4. You Name It (Paris)
- 5. Some (Paris)
- 6. Re (Paris)
- 7. Spells (Paris)
- 8. Opera (Paris)
- 9. Our Own Roof (Paris)
- 10. Hammers (Paris)